The Man Jack was tall. This man was taller. The Man Jack wore dark clothes. The man’s clothes were darker.

Neil Gaiman czyta swoją najnowszą książkę, The Graveyard Book, na spotkaniach promujących powieść.

Co ciekawe, te występy są filmowane (z błogosławieństwem wydawnictwa Harper Collins) i umieszczane na stronie internetowej za darmo. Jak łatwo się domyślić, to udostępni nam po wszystkich dziewięciu spotkaniach całą książkę.

To nie pierwszy taki gest autora- już wcześniej Neil sprezentował internautom Amerykańskich Bogów i Nigdziebądź całkowicie nieodpłatnie w formie ebooków. A jeśli ktokolwiek miał wątpliwości odnośnie opłacalności takiego postępowania, to mocny skok sprzedaży tych książek powinien je skutecznie rozwiać :). W końcu książka to nie film, nawet jeśli można ją mieć za darmo w formie cyfrowej, papier wciąż dużo lepiej trzyma się w rękach.

The Graveyard Book– Księga Cmentarna, inspirowana ponoć mocno Księgą Dżungli, ukaże się po polsku już w październiku. Ja jak zawsze polecam czytać w oryginale, zarówno ze względu na bogactwo, akcenty i manieryzmy językowe postaci, jak i okładkę i ilustracje, które w wydaniu od Harper Collins wykonał Dave McKean (nie wiem niestety, czy znajdą się w polskim wydaniu, okładka prezentowana na stronie empiku jest inna), a w wydaniu Bloomsbury przez Chrisa Riddella.

Polecam odsłuchać fragmentu, jest dobrze czytany, a postać Silasa od razu zapada w pamięć 🙂